Nawigacja motocyklowa GPS

Nawigacja motocyklowa
Najlepsza nawigacja motocyklowa GPS
Przemierzanie tysięcy kilometrów jednośladem dla wielu osób jest sposobem na relaks, a jednocześnie na przeżycie przygody. Podróż z mapą w formie papierowej z pewnością ma swoje plusy i swój urok, jednak dobra nawigacja motocyklowa pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także w sposób efektywny zaplanować trasę. Dzięki jej zastosowaniu można zobaczyć najpiękniejsza widoki na wytyczonej drodze, a potem pewnie i bezpiecznie zatrzymać się w wybranym dużo wcześniej miejscu.

Nawigacja samochodowa a motocyklowa – porównanie

Czy nie można na motocyklu wykorzystać nawigacji samochodowej?

Oczywiście, można.

Wystarczy dokupić etui, które będzie ją chronić przed deszczem. Jednak warto wiedzieć, że nawigacje przeznaczone specjalnie dla motocykli wyposażone są w takie zabezpieczenie przed wodą, które chroni je nawet przed największą ulewą. Niestety nie gwarantuje tego dokupione etui. Ponadto, zawierają one funkcje znacznie ułatwiające sterowanie, a przez to zapewniają większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Nawigacje motocyklowe mają też w zestawie solidne mocowanie.

Najlepsze nawigacje tego typu wyposażone są w solidny akumulator, pozwalający na nawet ośmiogodzinną pracę. Niezwykle cenioną opcją w tego rodzaju sprzęcie jest też tracking (a nie wszystkie nawigacje samochodowe są w nią wyposażone). Pozwala ona na zapisanie pokonanej trasy i dzielenie się nią z innymi użytkownikami dróg w Internecie.

Jedźmy dalej…

Jaką nawigację motocyklową wybrać i kupić?

Nawigacje motocyklowe można podzielić na dwa rodzaje: tańsze, słabiej wyposażone, oraz droższe, z dodatkowymi (a przy tym rzeczywiście potrzebnymi) funkcjami i udogodnieniami.

Ranking nawigacji motocyklowej

Czy opłaca się kupić tańszą nawigację na motor?

Okazuje się, że niekiedy jest to dobre posunięcie. Jeśli na wycieczki motorowe wybieramy się niezbyt często i w niedalekie trasy, być może inwestycja w drogą nawigację motocyklową będzie nieco na wyrost. Jednak jeśli nasze wyjazdy obejmują trasy o długości kilku tysięcy kilometrów, warto pokusić się o droższy sprzęt.

Czym różni się tania nawigacja motocyklowa od droższego modelu?

Tanie GPS mają zwykle otwarty system, nie mają map lub wyposażone są w mapy producenta, do których trzeba dokupywać aktualizacje. Droższe GPS mają systemy zamknięte i zawierają mapy z darmowymi aplikacjami. Jednak to nie wszystkie zalety droższych nawigacji.

Jaka nawigacja motocyklowa będzie najlepsza - Którą wybrać i kupić - Sprawdź aktualny ranking, opinie motocyklistów i ceny nawigacji na motor
Jaka nawigacja motocyklowa będzie najlepsza – Którą wybrać i kupić – Sprawdź aktualny ranking, opinie motocyklistów i ceny nawigacji na motor

Za co płacimy w droższych nawigacjach motocyklowych?

 • Duże, wygodne przyciski, które działają nawet, gdy dotykane są ręką w rękawicy,
 • Brak funkcji, które mogłyby obciążać system,
 • Możliwość planowania trasy krętymi drogami,
 • Bardziej trwałe obudowy.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Nawigacja motocyklowa Garmin
Nawigacja motocyklowa Garmin
Nawigacja zamontowana na motocyklu powinna spełniać szereg wymogów, bez których nie warto inwestować w taki sprzęt.
Co powinno się znaleźć w dobrej nawigacji motocyklowej?

 • Odpowiednia ochrona przed wodą. Jej standard określany jest symbolem IP (international protection), a najlepszy z dostępnych to IPX7. Oznacza on, że nawigacja nie przecieknie przez 30 minut, jeśli będzie zanurzona w wodzie na głębokości 1 metra!
 • Mapa GPS. Jak wspomniano wcześniej, dobre nawigacje mają wgrane mapy, które następnie można za darmo aktualizować.
 • Ciekawą ofertą wydaje się tak zwana dożywotnia aktualizacja mapy (LM, life time maps). Warto wybrać mapy z punktami POI, wskazujące ciekawe zabytki, hotele czy stacje benzynowe.
 • Komunikacja Bluetooth, czyli nawigacja głosowa działająca dzięki podłączeniu GPS do głośnika znajdującego się w kasku.

Wiedząc już, jakie funkcje mogą mieć nawigacje motocyklowe, można dokonać wyboru odpowiedniego modelu. Jeszcze tylko rzut oka na ceny i producentów.

Producenci i cena nawigacji motocyklowych

Dobre opinie u użytkowników mają nawigacje firm TomTom, Garmin, Becker, Navroad i Peiying. Ceny takich urządzeń wahają się w granicach od około 600 do 2200 złotych.

Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi rankingami, które przedstawiają produkty cieszące się największą popularnością. Umożliwiają one też porównanie cen w poszczególnych sklepach.

You may also like

article-image

Nawigacja GPS

Dla jednych narzędzie pracy, dla innych zbędny gadżet. Nawigacja GPS to urządzenie, które bezsprzecznie okazuje się przydatne w wielu sytuacjach….

article-image

Nawigacja rowerowa GPS

Zastanawiasz się nad kupnem GPS na rower? Prawdopodobnie więc przemierzanie długich tras i poszukiwanie nowych…

article-image

Nawigacja samochodowa GPS

Dziś już trudno wielu osobom wyobrazić sobie jazdę bez dobrej nawigacji samochodowej. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie…

2 komentarze
 1. Web Hosting 2 lata ago
  Reply

  Nawigacja na motocykl to dzisiaj absolutna koniecznosc, sprawdza sie zar wno w dlugich wakacyjnych trasach, jak i w codziennym bladzeniu po miejskiej dzungli !

 2. ijok654 1 rok ago
  Reply

  Szukam od dawna dobrej nawigacji na motocykl, ale ostatnio trafiłam na testy różnych GPS -ów i prawdę mówiąc, te najnowsze cacka mają takie funkcje, o jakich nawet bym nie pomyślała:P

Dodaj opinię

Adres e-mail nie będzie publikowany.