Nawigacja GPS

Nawigacja GPS
Nawigacja GPS
Dla jednych narzędzie pracy, dla innych zbędny gadżet. Nawigacja GPS to urządzenie, które bezsprzecznie okazuje się przydatne w wielu sytuacjach. Podróże po Polsce czy po Europie, jazda w nieznane miejsce, poruszanie się po nowo poznanym mieście. W końcu nawet wyszukiwanie konkretnego obiektu – hotelu, pola kempingowego czy restauracji. Nawet jeśli należysz do grona osób twierdzących, że bez nawigacji można też wszędzie trafić, musisz przyznać, że nawigacja nie tylko znacznie to ułatwia, ale także skraca czas (i pozwala zaoszczędzić paliwo).

Czym jest nawigacja GPS?

GPS (ang. Global Positioning System, globalny system pozycjonowania) oparty jest o nawigację satelitarną, która swoim zasięgiem obejmuje całą Ziemię. Na system ten składają się trzy segmenty. Pierwszy z nich to 31 satelitów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Drugi obejmuje stacje kontrolne i monitorujące, a trzeci to odbiornik sygnału (segment użytkownika). Czas przesyłu sygnału radiowego do odbiornika pozwala określić położenie użytkownika.

Jaką nawigację GPS wybrać i kupić?

W zależności od środka lokomocji, którym będziemy chcieli się poruszać (lub też jego braku), do wyboru mamy nawigację samochodową, motocyklową, rowerową i pieszą. Dwie ostatnie nazywane są też turystycznymi. Wielbiciele morskich podróży mogą też naleźć nawigację morską. Czym różnią się od siebie poszczególne urządzenia i na jakie ich parametry warto zwrócić uwagę?

Zobaczmy:

Nawigacja samochodowa

Nawigacja samochodowa to sprzęt, który umieszczamy na przedniej szybie za pomocą specjalnego uchwytu z przyssawką. Przypomina nieco wyglądem palmtop. Większość ekranów GPS ma przekątną wielkości 4 – 5 cali, choć znaleźć można zarówno mniejsze (3,5 cala), jak i większe modele (7 cali). Ekrany nawigacji steruje się dotykowo, a ikonki i przyciski są stosunkowo duże, tak by obsługa urządzenia w minimalnym stopniu zakłócała prowadzenie pojazdu.

Nawigacja dla ciężarówek

Dlaczego powstają osobne modele nawigacji przeznaczone dla ciężarówek?
Przede wszystkim z dwóch prostych powodów.

 • Nie mogą poruszać się wszystkimi drogami i
 • Nie przejadą pod każdym mostem czy wiaduktem.

Dobra nawigacja dla samochodów ciężarowych musi uwzględniać w wyznaczaniu trasy ograniczone możliwości w zawracaniu i duży promień skrętu. Modele wybierane do ciężarówek to często nawigacje o przekątnej 7 lub 10 cali.
Jazda ciężarówką to zadanie dla profesjonalistów. Dla wielbicieli szybkich jednośladów również znajdzie się odpowiednie urządzenie:

Nawigacja motocyklowa

Nawigacje GPS przeznaczone dla użytkowników motocykli zwykle obudowane są w taki sposób, by chronić urządzenie przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Urządzenie takie daje możliwość połączenia bezprzewodowego Bluetooth, przy czym słuchawka zamontowana jest w kasku. W porównaniu do nawigacji samochodowej, nawigacja motocyklowa ma prostsze menu i większe ikonki.

A co dla pieszych i rowerzystów?

Nawigacja GPS na rower i nawigacja piesza

Przenośne nawigacje turystyczne wyposażone są w funkcje, które będą przydatne właśnie podczas pieszych czy rowerowych wycieczek. Należą do nich:

 • Obudowy odporne na wilgoć, kurz i uszkodzenia,
 • Zasilanie zwykłymi bateriami AA,
 • Mapy dostosowane do szlaków turystycznych,
 • Trójwymiarowy podgląd,
 • Silniejsze anteny,
 • Wskaźnik temperatury, ciśnienia i wysokości.

…A co na morze?

Nawigacja morska

Choć nawigacja morska zaprogramowana jest podobnie do nawigacji samochodowej, zawiera dodatkowe funkcje, które mają wspomagać użytkownika na morzu. Dzięki nim uzyskamy takie informacje jak położenie portów, głębokości czy znaki nawigacyjne. Nawigacje morskie zwykle wyposażone są w większe ekrany (na przykład 12,1 cala) i dają możliwość pracy w sieci.

Wybór nawigacji spośród wymienionych powyżej urządzeń z pewnością został już dokonany. Teraz pora na bliższe przyjrzenie się dodatkowym funkcjom, które ostatecznie mogą zaważyć na kupnie nawigacji.

Dodatkowe udogodnienia

Nawigacja sportowa Garmin
Nawigacja sportowa Garmin
Najczęściej poszukiwaną opcją w nawigacji jest kamera. Dzięki niej można odtwarzać nagrania z przebytej trasy, a także uzyskać informacje o pozycji samochodu, kierunku i prędkości jazdy. Inne funkcje, które mogą okazać się interesujące, to:

 • Komunikaty głosowe,
 • Obraz prezentowany w technologiach 2 D lub 3 D,
 • Budynki prezentowane w technologii 3D,
 • POI (Point Of Interest) – szukanie wybranych obiektów takich jak hotele, kina, teatry,
 • Ostrzeżenia o fotoradarach,
 • Informacje o ruchu drogowym,
 • Tryb nocny (o zmniejszonej jasności oświetlenia),
 • Obsługa multimediów,
 • Kalkulator,
 • Książka adresowa,
 • Odczytywanie SMS przychodzących na telefon.

GPS w telefonie

Producenci telefonów, wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, wyposażają swoje urządzenia w fabrycznie wbudowany GPS. Dodatkowa wykupiona usługa i odpowiednia aplikacja pozwalają wówczas na korzystanie nawigacji w telefonie. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, iż mamy w ten sposób GPS zawsze przy sobie. Jednak dużo mniejszy ekran i ikony nie zapewniają takiego komfortu użytkowania jak urządzenia przeznaczone specjalnie do nawigacji.

Nawigacja samochodowa bez internetu

Choć internet obecnie dostępny jest w większości miejsc w naszym kraju, nierzadko zdarza się nam słaby sygnał i zerwanie połączenia. Ponadto, podczas używania GPS w telefonie narażeni jesteśmy na dodatkowe koszty związane z transmisją danych komórkowych. Z kolei wyjazdy zagraniczne wiążą się z kosztem roamingu.

Jak radzić sobie w takich sytuacjach?

Na szczęście istnieje możliwość nawigacji w smartfonie offline. Wybrane aplikacje (na przykład Automapa na Androida) pozwalają na pobranie potrzebnych nam map i zapisanie ich w pamięci telefonu. Dzięki temu możemy z nich korzystać w drodze bez konieczności połączenia z internetem.

Warto tu dodać, że odpowiednie aplikacje pozwalają korzystać również z nawigacji na tablet i laptop.

Aktualizacja map

Jak wiadomo, sieć dróg zmienia się w dużym tempie. Dlatego też aktualizacje map w nawigacjach to konieczność. O ile drogi w wielu krajach Europy nie zmieniają się zbyt często, o tyle w Polsce sytuacja wygląda inaczej. Dlatego też aktualizację map Polski dobrze jest przeprowadzać co 3 miesiące.

Producenci i cena nawigacji GPS

Najpopularniejsi producenci nawigacji GPS to TomTom, Garmin, GoClever, Mio, Becker, Lark i NavRoad. Najtańsza nawigacja kosztuje około 150 złotych, droższe mogą osiągać cenę 2000 złotych. Najdroższe, profesjonalne urządzenia, to wydatek nawet 20 000 złotych.

You may also like

article-image

Nawigacja rowerowa GPS

Zastanawiasz się nad kupnem GPS na rower? Prawdopodobnie więc przemierzanie długich tras i poszukiwanie nowych…

article-image

Nawigacja dla ciężarówek

Przybliżamy dziś urządzenie, które obecnie wydaje się już niezbędne w pracy kierowców ciężarówek. Jeśli chcesz wiedzieć,…

article-image

Nawigacja motocyklowa GPS

Przemierzanie tysięcy kilometrów jednośladem dla wielu osób jest sposobem na relaks, a jednocześnie na przeżycie przygody. Podróż z…

Dodaj opinię

Adres e-mail nie będzie publikowany.