Nawigacja dla ciężarówek

Nawigacja do ciężarówek TIR'ów
Nawigacja do ciężarówek TIR’ów
Przybliżamy dziś urządzenie, które obecnie wydaje się już niezbędne w pracy kierowców ciężarówek. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie nowoczesne udogodnienia i technologie może zawierać nawigacja do tirów, pozostań z nami. Podpowiedzi, kiedy zmienić pas i rozpoznawanie zwyczajów kierowcy to tylko niektóre z funkcji, które znacznie podnoszą komfort jazdy i łagodzą trudy podróży.

Sprawdź, na co jeszcze możesz liczyć!

Czym różni się nawigacja do tirów od nawigacji do aut osobowych?

Kierowcy ciężarówek doskonale zdają sobie sprawę z ograniczeń swoich pojazdów. Nie mogą przejechać każdą ulicą, przez każdy most czy pod każdym wiaduktem. Dobra nawigacja do tirów uwzględnia nie tylko te aspekty. Bierze też pod uwagę duży promień skrętu tira i znacznie mniejsze możliwości zawracania. Dlatego też algorytm wyznaczania tras dla ciężarówek jest zupełnie inny niż algorytm stosowany w samochodach osobowych.

To jednak nie wszystko.

Specyficzne warunki pracy zawodowych kierowców wymagają szczególnego wsparcia, dlatego nawigacje dla ciężarówek zapewniają wiele funkcji, które znacznie ułatwiają ich pracę.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie:

Jaką nawigację do tirów wybrać i kupić?

Nawigacje do tirów można nabyć jako osobne urządzenie, jednak istnieje też możliwość zainstalowania aplikacji na telefon z systemem Android. Pozwala ona na nawigowanie zarówno online, jak i offline, korzysta bowiem z wbudowanego w smartfon GPS. Przyjrzyjmy się teraz bliżej możliwościom, jakie daje zarówno samo urządzenie do nawigacji, jak i aplikacja na telefon.

Nawigacja do tirów – ekran

Wybierając nawigację to tira, warto pomyśleć o tym, by zapewnić sobie większy komfort i wyposażyć kabinę w sprzęt o większym ekranie. Najmniejsze nawigacje do ciężarówek mogą mieć około 4 cali, jednak często wybierane są urządzenia o przekątnej ekranu 7, a nawet 8 cali. Nawigacje takie mogą być wyposażone w panoramiczny ekran 3 D, co znacznie zwiększa czytelność mapy.

Skoro już o tym mowa.

To, co najważniejsze w nawigacji – mapy

Obecnie największą popularnością cieszą się GPS z mapami dla ciężarówek IGO8 i NavRoadMap TRUCK Europa. Oczywiście opcją, którą należy tu wziąć pod uwagę, jest częstotliwość aktualizacji map oraz ich odpłatność. Wielu wiodących producentów zapewnia dożywotnie (i bezpłatne) aktualizacje. Kierowcy często decydują się na zakup nawigacji z odblokowanym Windows CE. Taka opcja nie ogranicza nas do instalowania wyłącznie map danego producenta.
Przechodzimy do obiecanego we wstępie tematu.

Przydatne funkcje i technologie

Najlepsze nawigacje do ciężarówek wyposażone są w funkcje, które nie tylko ułatwiają samo przemieszczanie się i pozwalają szybciej i bezpieczniej dotrzeć do celu. Obecnie wiele z nich może sprawić, że jazda ciężarówką będzie czystą przyjemnością. (Choć wierzymy, że większość kierowców i tak lubi swoją pracę).

Jakie więc udogodnienia możemy spotkać w nawigacjach do tirów?

Funkcje ułatwiające życie kierowcy

Nawigacja ciężarowa TomTom
Nawigacja ciężarowa TomTom
Wiemy, że praca kierowcy ciężarówki nie jest łatwa. Producenci nawigacji również zdają sobie z tego doskonale sprawę, dlatego oferują w swoich sprzętach następujące wsparcie:

 • Funkcja LearnMe Pro – rozpoznaje styl jazdy kierowcy i sugeruje dostosowane do niego trasy.
 • LineAssist – podpowiada, na którym pasie się ustawić, by ułatwić manewr skręcania.
 • IQ Routes – przekazuje na bieżąco informacje o korkach i sygnalizacji świetlnej.
 • TMC – zapewnia dane o korkach, wypadkach i robotach drogowych na trasie.
 • Asystent parkowania – informuje o dostępnych miejscach parkingowych w odległości 1 kilometra od celu.
 • Tryb pieszy – umożliwi pieszą wycieczkę, jeśli znajdziemy się akurat w ciekawym miejscu i mamy czas na odpoczynek.
 • Baza fotoradarów.
 • Radio FM, porty AV – In, Bluetooth.

Na początku wspomnieliśmy o możliwości zainstalowania aplikacji, która służy do nawigacji ciężarówek. Warto wiedzieć, jakie zapewnia funkcje.

Nawigacja dla ciężarówek na Androida

Aplikacja na telefon pozwalająca na nawigację ciężarówek może spełniać następujące funkcje:

 • Wyświetlanie ograniczeń dla ciężarówek,
 • Wyznaczanie tras dla kierowców samochodów z przyczepą kempingową, kamperów czy autobusów,
 • Nawigacja głosowa,
 • Ustawianie parametrów pojazdu i informacji o przewożeniu substancji niebezpiecznych,
 • Informacje o punktach POI, czyli obiektów użyteczności publicznej,
 • Ostrzeżenia o radarach i ograniczeniach prędkości jazdy.

Producenci i cena nawigacji do tirów

Popularni producenci nawigacji do tirów to TomTom, Garmin, Becker, Navroad, Mio, Goclever, Manta i Larka. Ceny takich urządzeń wahają się w granicach od 400 do niemal 2000 złotych.

Zapraszamy do zapoznania się z rankingami nawigacji do ciężarówek na naszej stronie. Zawierają one aktualne dane dotyczące produktów cieszących się największą popularnością wśród użytkowników. Pozwalają też na łatwe i szybkie porównanie cen u wielu sprzedawców jednocześnie.

You may also like

article-image

Nawigacja motocyklowa GPS

Przemierzanie tysięcy kilometrów jednośladem dla wielu osób jest sposobem na relaks, a jednocześnie na przeżycie przygody. Podróż z…

article-image

Nawigacja rowerowa GPS

Zastanawiasz się nad kupnem GPS na rower? Prawdopodobnie więc przemierzanie długich tras i poszukiwanie nowych…

article-image

Nawigacja GPS

Dla jednych narzędzie pracy, dla innych zbędny gadżet. Nawigacja GPS to urządzenie, które bezsprzecznie okazuje się przydatne w wielu sytuacjach….

article-image

Nawigacja samochodowa GPS

Dziś już trudno wielu osobom wyobrazić sobie jazdę bez dobrej nawigacji samochodowej. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, nie…

1 opinia
 1. eddar 1 rok ago
  Reply

  Mam takie pytanie, czy ta nawigacja dla ciężarówek do pobrania z netu jest wiarygodna? Ktoś może ma jakieś doświadczenie?

Dodaj opinię

Adres e-mail nie będzie publikowany.